Havuz Operatörlüğü
14 Oct
0

Havuz Operatörlüğü

Yazar: Havuzmarket Genel Koordinatör Okunma: 1757

Havuzlar günümüzde, eğitsel, görsel ya da dinlenme eğlence ihtiyaçlarımızın, insanın su ile olan barışıklığının ve kendine verdiği rahatlama duygusunun en önemli araçlarındandır. Bu araçların emin ellerde ve güven içinde kendisine sunulduğunun farkındalığını yaşatacak olanlar bu tesisleri işleten bilgi ve görgü ile donanımlı çalışanlar, teknisyenler ve işletmeciler olacaktır.

 

Havuzların yapımında rol alan, yatırımcı (müşteri, havuz sahibi) yapımcı (taahhüt'ü yerine getirenler) ve işletmeciler bütünü 3'lü sacayağıdır. Her türlü dizayn şartına uygun, standartlarında tesis edilmiş bir sistemin, hizmeti satın almış bulunan kullanıcılara; en sağlıklı, en güvenilir ve devamlılıkta sunulmasını içeren bir dizi kural, bilgi ve beceri dizisi ile donanmış operatörlerin önemi, görev tanımımızın da esasına teşkil eder.

 

Bu bağlamda ''Havuz Operatörü'' görev alanı olan havuzu veya havuzlar kompleksini çok iyi tanımalı, havuzun dış görünümü ve yapısını, çevre şartlarını, tipini, mekanik oda, denge tankı filtrasyon, hijyenizasyon tesisini, pompa ve elektrifikasyon ilişkisini çok iyi etüt etmiş olmalıdır. Havuz operatörleri beş duyusu ile etik görev anlayışını birleştirmiş, gözlemleri ve dikkati ile çalışmakta olduğu sistemden emin, varsa aksaklıklarını hemen giderebilecek ya da gerekli önlemleri alma ve paylaşma noktasında olabilecek niteliklerde, kendisini yetiştirmiş eğitime açık, uygulamada güven verici, su tesisatı, elektrik tesisatı ve hijyen konularında temel bilgilere sahip, yaptığı işi seven, hizmet verdiği insanların sağlığının kendi sağlığından daha önemsiz olmadığını bilen ve uygulayan, işletmekte olduğu tesisin mekaniğinin hijyenizasyonun tam ve eksiksiz kurulmuş olup, çalıştığından emin olan meslek sahipleridir.

 

Bu meslek sahiplerinin, konularında eğitim veren UHE ve UHE tarafından meslek yeterliliği kabul edilmiş kurumlardan alacakları kurslar sonunda yapılacak sınavlardan geçer not alarak sertifikalandırılmış olmaları şarttır. Bu konudaki ehliyetler ve sertifikalar bellirli sürelerle kontrol edilir.

Yorumlar
Yorum yaz